3. ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի աշակերտները՝ Կիրառական կենսաբանության միջազգային 4-րդ օլիմպիադայի մեդալակիրներ
Հունիս 26, 2024 | 16:14
ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի աշակերտները՝ Կիրառական կենսաբանության միջազգային 4-րդ օլիմպիադայի մեդալակիրներ
Կիրառական կենսաբանության միջազգային 4-րդ օլիմպիադայում (IABO) ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի աշակերտները նվաճել են ոսկե և արծաթե մեդալներ․ Մարիամ Գալստյանը նվաճել է ոսկե մեդալ, իսկ Նանե Անանիկյանը՝ արծաթե մեդալ։
Հայաստանի ներկայացուցիչները 2 ոսկե, 5 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալ են նվաճել հունիսի 20-23-ը Բալիում (Ինդոնեզիա) անցկացված Կիրառական կենսաբանության միջազգային 4-րդ օլիմպիադայում:
ՀՀ թիմի կազմում ոսկե մեդալներ են նվաճել ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտ Մարիամ Գալստյանը և «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի աշակերտ Արամ Քերոբյանը։ Արծաթե մեդալներ են նվաճել ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտ Նանե Անանիկյանը, «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի աշակերտներ Արա Մելքոնյանը և Հրաչյա Սևոյանը, «Քվանտ» վարժարանի 9-րդ դասարանի աշակերտ Անի Գևորգյանը, Կոտայքի մարզի Հրազդանի №10 ավագ դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտ Էլեն Դանիելյանը: Բրոնզե մեդալ է նվաճել «Քվանտ» վարժարանի 10-րդ դասարանի աշակերտ Հայկ Հարությունյանը։
Մասնակիցները նախօրոք առցանց ձևաչափով մասնակցել և հաղթահարել են նախնական երկու փուլերը և հնարավորություն ստացել մասնակցելու եզրափակիչ փուլին:
Հատկանշական է, որ Հայաստանի 3 կրթօջախները եզրափակիչ փուլում ներկայացնող բոլոր 8 աշակերտներն արժանացել են մեդալների։
Նշենք, որ Կիրառական կենսաբանության միջազգային օլիմպիադայի մրցանակակիրները, համաձայն ՀՀ Կառավարության N 597-Ն որոշման, բուհ են ընդունվում առանց ընդունելության քննությունների։

June 26, 2024 | 16:14
Armenian representatives won 2 gold, 5 silver and 1 bronze medals at the 4th International Applied Biology Olympiad held in Bali (Indonesia) from June 20-23.
Among the members of the team representing the Republic of Armenia, Mariam Galstyan, a 10th-grade student from YSU STEM High School, and Aram Kerobyan, an 11th-grade student from Quantum College, won gold medals. Nane Ananikyan, a 10th-grade student from YSU STEM High School, Ara Melkonyan and Hrachya Sevoyan, both 11th-grade students from Quantum College, Ani Gevorgyan, a 9th-grade student from Quantum College, and Elen Danielyan, a 10th-grade student from High School №10 in Hrazdan, Kotayk Province, won silver medals. Hayk Harutyunyan, a 10th-grade student from Quantum College, won a bronze medal.
The participants initially competed online, passing two preliminary stages to qualify for the final stage.
Notably, all 8 students representing the 3 educational institutions of Armenia in the final stage won medals.
It is important to note that according to Armenian government decision N 597-N, the prize winners of the International Applied Biology Olympiad are granted university admission without entrance exams.