3. ԵՊՀ-ում կայացավ ուրուգվահայ կրթական ժառանգությանը նվիրված գրքի շնորհանդեսը
ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնում տեղի ունեցավ Գուստավո Զուլամյան Օհանյանի «Ուրուգվայի հայ ազգային կենտրոնի Ներսեսյան կրթարան (1935–1967)» գրքի շնորհանդեսը, որը համախմբեց սփյուռքահայ կրթության պատմությամբ հետաքրքրվող գիտնականների, ուսանողների, համայնքային գործիչների և ուրուգվահայերի ներկայացուցիչների։ Միջոցառումը դարձավ կարևոր հարթակ՝ անդրադառնալու սփյուռքահայ կրթական հաստատությունների դերակատարությանը ազգային ինքնության պահպանման գործում:
Շնորհանդեսի ընթացքում ընդգծվեց Սփյուռքի հետ կապերի ամրապնդման նշանակությունը նաև համալսարանական միջավայրում։ Երևանի պետական համալսարանում սփյուռքագիտական ուղղությունը ներկայացված է ինչպես գիտական բազմաթիվ ուսումնասիրություններով ու հոդվածներով, այնպես էլ կրթական ծրագրերով։
Մասնավորապես՝ գործում են «Սփյուռքագիտություն» և «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերը, իսկ Հայ բանասիրության ֆակուլտետում իրականացվում է արևմտահայերենի ուսուցում՝ նպաստելով լեզվական ու մշակութային շարունակականությանը։
Նշվեց նաև, որ արդեն երրորդ տարին է համալսարանը համագործակցում է Կալիֆոռնիայում գործող սփյուռքահայ գործընկերների կազմակերպության հետ, և ԵՊՀ-ն բաց է նոր միջազգային համագործակցությունների համար, հատկապես՝ սփյուռքահայ կրթական և մշակութային նախաձեռնությունների շրջանակում:
Գրքի հեղինակն իր ելույթում ներկայացրեց Ներսեսյան կրթարանի պատմությունը՝ որպես Ուրուգվայում հայ համայնքի ինքնության պահպանման կարևորագույն կրթական կենտրոններից մեկի օրինակ։ Նա ընդգծեց, որ կրթարանը առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցրել տեղի հայկական կրթական համակարգում՝ ձևավորելով սերունդներ, որոնք պահպանել են լեզուն, մշակույթն ու ազգային հիշողությունը նույնիսկ բարդ սոցիալ-քաղաքական պայմաններում։
Հատկանշական էր, որ միջոցառմանը ներկա էր նաև կրթարանի՝ շուրջ 70 տարվա շրջանավարտ Միհրան Թասչյանը, որը, ծնվելով Ուրուգվայում, հայրենադարձության ծրագրի շրջանակում վերադարձել է Հայաստան։ Նրա ներկայությունը խորհրդանշական էր հայրենիք-Սփյուռք կապի կենսունակ շարունակականության տեսանկյունից:
Ուրուգվայի դեսպան Սիլվանա Լեսկա Բարոլինը նշեց, որ դեսպանության հիմնադրման օրվանից ի վեր՝ առաջին անգամ է, երբ այսքան ուրուգվահայեր մեկտեղվել են նման նշանակալի միջոցառման շրջանակում, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է նախաձեռնության կարևորության մասին։
Գրքի հեղինակն իր խոսքում անդրադարձավ նաև Սփյուռքում ինքնության պահպանման դժվարություններին՝ նշելով, որ բարդ է պահպանել ազգային հիշողությունը, լեզուն և մշակութային կապերը՝ երկար տարիներ գտնվելով հայրենիքից  հեռու։
Միջոցառման ավարտին Ուրուգվայից ժամանած «Գայանե» պարային խումբը ներկայացավ հայկական ժողովրդական պարերով՝ ստեղծելով ազգային մշակույթի կենդանի ներկայություն և հանդիսավոր ավարտ հաղորդելով գրքի շնորհանդեսին:

3. Book launch on Uruguayan-Armenian educational heritage held at YSU
The Charles Aznavour Cultural Center at Yerevan State University hosted the book launch of Gustavo Zulamian Ohanian's "Nersisian School of the Armenian National Center of Uruguay (1935–1967)". The event brought together scholars, students, community leaders, and representatives of the Uruguayan-Armenian community who are interested in the history of Armenian diaspora education. It served as an important platform to reflect on the role of Armenian diaspora educational institutions in preserving national identity.
During the event, the significance of strengthening connections with the diaspora, including within the academic environment, was emphasized. At Yerevan State University, diaspora studies are represented both through numerous scholarly research projects and publications, as well as educational programs.
Specifically, the university offers the "Diaspora Studies" and "Genocide Studies" master's programs, while the Faculty of Armenian Philology provides instruction in Western Armenian, contributing to the continuity of language and culture.
It was also noted that, for the third consecutive year, the university has collaborated with a diaspora Armenian organization based in California, and YSU remains open to new international partnerships, particularly within the framework of diaspora Armenian educational and cultural initiatives.
In his address, the author presented the history of the Nersisian School as an example of one of the key educational centers that preserved the identity of the Armenian community in Uruguay. He emphasized that the school held a unique position within the local Armenian educational system, shaping generations that maintained their language, culture, and national memory even under challenging socio-political conditions.
Notably, the event was attended by Mihran Taschyan, a graduate of the school from nearly 70 years ago, who was born in Uruguay and returned to Armenia through a repatriation program. His presence symbolized the living continuity of the homeland-diaspora connection.
Uruguayan Ambassador Silvana Lesca Barolin stressed that since the establishment of the embassy, this was the first time so many members of the Uruguayan-Armenian community had gathered for such a significant occasion, highlighting the importance of the initiative.
The author also addressed the difficulties of preserving identity in the diaspora, noting the challenges of maintaining national memory, language, and cultural ties while living far from the homeland for many years.
The event concluded with a performance by the Gayane dance ensemble from Uruguay, presenting traditional Armenian folk dances, thereby bringing a vibrant presence of national culture and a festive close to the book launch.