3. Դրոններով՝ ջերմոցային գազերի հետքերով. ԵՊՀ-ն ու Պրահայի քիմիայի և տեխնոլոգիաների համալսարանը համատեղ նախագծեր են իրականացնում
Հունիս 23, 2026 | 11:11
Դրոններով՝ ջերմոցային գազերի հետքերով. ԵՊՀ-ն ու Պրահայի քիմիայի և տեխնոլոգիաների համալսարանը համատեղ նախագծեր են իրականացնում
ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի նյութագիտության և նանոտեխնոլոգիաների ամբիոնը (և նույնանուն կենտրոնը) շարունակում է ամրապնդել միջազգային կապերը՝ կյանքի կոչելով նորարարական գիտական նախագծեր։ Ավելի քան 10 տարի է, ինչ Ֆիզիկայի ինստիտուտը սերտորեն համագործակցում է Պրահայի քիմիայի և տեխնոլոգիաների համալսարանի հետ։ Այսօր այդ գործընկերությունը թևակոխել է նոր փուլ՝ միավորելով երկու երկրների գիտնականների ջանքերը նանոտեխնոլոգիաների և սենսորիկայի ոլորտում։
ԵՊՀ նյութագիտության և նանոտեխնոլոգիաների ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Միքայել Ալեքսանյանը ներկայում իրականացնում է երկու հիմնական գիտական նախագիծ Պրահայի քիմիայի և տեխնոլոգիայի համալսարանի դոցենտ Դուշան Կոպեսկիի հետ՝
• «Սենսորային համակարգերի նախագծում և պատրաստում նանոկառուցվածքային նյութերի հիման վրա»՝ ֆինանսավորված «Գիտական ստորաբաժանումների ամրապնդման ծրագիր-2024» մրցույթի արդյունքում,
• «Միաչափ և երկչափ նանոկառուցվածքների սինթեզումը և կիրառումը մթնոլորտում ջերմոցային գազեր հայտնաբերող թռչող դետեկտորներում»՝ ֆինանսավորված «Հեռանկարային ուղղություններով հետազոտական նախագծեր-2024» մրցույթի արդյունքում։
Գիտնականները փոխադարձ այցերի շրջանակում օգտագործում են թե՛ ԵՊՀ-ում առկա գերթանկարժեք, թե՛ Պրահայի համալսարանի ժամանակակից սարքավորումները (SEM, TEM, XRD և այլն)՝ նյութերի կառուցվածքն ու հատկությունները հետազոտելու համար։
«Նյութագիտության և նանոտեխնոլոգիաների գիտական կենտրոնում սինթեզում ենք մեր նանոկառուցվածքները, այնուհետև ուղարկում ենք Պրահայի քիմիայի և տեխնոլոգիայի համալսարան, կամ մենք ենք տանում նմուշները և ուսումնասիրում դրանց հատկությունները թանկարժեք սարքավորումներով՝ SEM, TEM և այլն։ Տարբեր չափումներ ենք կատարում, իսկ արդյունքները հրապարակում ենք գիտական հոդվածների տեսքով»,- նշեց Միքայել Ալեքսանյանը:
Պրոֆեսոր Ալեքսանյանի և դոցենտ Կոպեսկիի արդյունավետ աշխատանքի մասին են վկայում ավելի քան 20 համատեղ գիտական հոդվածները, որոնք տպագրվել են միջազգային հեղինակավոր հանդեսներում:
Հետազոտությունների առանցքում են ջերմոցային գազերի (ածխածնի երկօքսիդ, մեթան, ջրային գոլորշիներ) հայտնաբերումն ու դրանց կոնցենտրացիայի չափումը։ Գիտնականները կիրառում են հատուկ դրոններ, որոնց միջոցով մթնոլորտի տարբեր շերտերում չափումներ են կատարվում՝ հասկանալու համար Հայաստանի տարբեր հատվածներում օդի աղտոտվածության և վտանգավորության աստիճանը։
«Դրամաշնորհային առաջին ծրագրի շրջանակում շեշտը դրվել է նանոկառուցվածքների սինթեզման և դրա հիման վրա տարբեր տեսակի սենսորների պատրաստման վրա, իսկ երկրորդ ծրագրի շրջանակում՝ ջերմոցային գազերի հայտնաբերման վրա, քանի որ գլոբալ տաքացման վրա էականորեն ազդում է ջերմոցային գազերի առկայությունը մթնոլորոտում»,- ասաց Միքայել Ալեքսանյանն ու ընդգծեց, որ արդեն իսկ պատրաստել են այնպիսի սենսորներ, որոնց օգնությամբ հնարավոր է պարզել մթնոլորտում առկա այս կամ այն տեսակի գազի առկայությունը՝ չափելով դրանց կոնցենտրացիան։
«Ներկայում թանկարժեք դրոնով մթնոլորտի տարբեր շերտերում՝ տարբեր բարձրություններում, փորձում ենք չափել ջերմոցային գազերի կոնցենտրացիաները»,- մատնանշեց նա։
Պրահայի քիմիայի և տեխնոլոգիայի համալսարանի դոցենտ Դուշան Կոպեսկին ընդգծեց, որ ԵՊՀ-ում ընթացող հետազոտութունների շրջանակում պրոֆեսոր Ալեքսանյանի գիտական խմբի հետ փորձում է նաև կառուցել մի համակարգ, որը կստուգի սենսորի ճկունությունը։
«Դա նշանակում է, որ մենք կիմանանք, թե ինչպես է սենսորն իրեն դրսևորում բազմաթիվ ճկումներից հետո»,- շեշտեց նա։
Կոպեսկիի գիտական խումբը Պրահայում մշակում է սենսորներ՝ հիմնված օրգանական նյութերի, ինչպես նաև անօրգանական և օրգանական համակարգերի համակցության վրա, հատկապես ճնշման և լարվածության փորձարկման համար։
«Սա կարևոր է, օրինակ, բժշկական ոլորտում։ Մենք պատրաստում ենք հատուկ սենսորներ, որոնք կարող են ներկառուցվել «խելացի» ներքնակներում: Սա հնարավորություն կտա հետևելու անկողնուն գամված մարդկանց, թե ինչպես է ներքնակը սեղմում նրանց մարմինը, որպեսզի կանխվի երկար ժամանակ անկողնում պառկած մնալու հետևանքով առաջացող խնդիրը՝ պառկելախոցը»,- ընդգծեց նա։
Նշենք, որ դոցենտ Կոպեսկին ԵՊՀ-ում հետազոտություններ կկատարի մոտ մեկ ամիս: Ավելի վաղ՝ 2025 թ. աշնանը, Միքայել Ալեքսանյանն էր 15 օրով մեկնել Պրահայի քիմիայի և տեխնոլոգիայի համալսարան՝ համատեղ ուսումնասիրություններ կատարելու և փորձի փոխանակման նպատակով:

June 23, 2026 | 11:11
The Chair of Materials Science and Nanotechnologies of the YSU Institute of Physics, together with the center of the same name, continues to strengthen its international ties by implementing innovative scientific projects. For more than 10 years, the Institute of Physics has maintained close cooperation with the University of Chemistry and Technology in Prague. Today, that partnership has entered a new phase, bringing together the efforts of scientists from the two countries in the fields of nanotechnology and sensorics.
Professor Mikayel Aleksanyan, Head of the YSU Chair of Materials Science and Nanotechnologies, is currently implementing two major scientific projects with Dusan Kopecky, Associate Professor at the University of Chemistry and Technology in Prague.
The projects are "Design and Fabrication of Sensor Systems Based on Nanostructured Materials," funded as a result of the "Program for Strengthening Scientific Units 2024" competition, and "Synthesis and Application of One-Dimensional and Two-Dimensional Nanostructures in Flying Detectors for the Detection of Greenhouse Gases in the Atmosphere," funded as a result of the "Research Projects in Promising Fields 2024" competition.
As part of mutual visits, the scientists use both the high-value equipment available at YSU and the modern equipment of the Prague university, including SEM, TEM and XRD, to study the structure and properties of materials.
"We synthesize our nanostructures at the Scientific Center for Materials Science and Nanotechnologies, then send them to the University of Chemistry and Technology in Prague, or we take the samples there ourselves and study their properties using expensive equipment, including SEM, TEM and other devices. We carry out various measurements and publish the results in the form of scientific articles," Aleksanyan said.
The effective cooperation between Professor Aleksanyan and Associate Professor Kopecky is reflected in more than 20 joint scientific articles published in reputable international journals.
The research focuses on detecting greenhouse gases, including carbon dioxide, methane and water vapor, and measuring their concentrations. The scientists use special drones to conduct measurements in different layers of the atmosphere in order to assess the level of air pollution and risk in different parts of Armenia.
"Under the first grant program, the emphasis was placed on the synthesis of nanostructures and the development of various types of sensors based on them, while the second program focuses on the detection of greenhouse gases, since the presence of greenhouse gases in the atmosphere has a significant impact on global warming," Aleksanyan said. He emphasized that they have already developed sensors that make it possible to determine the presence of specific gases in the atmosphere by measuring their concentrations.
"We are currently trying to measure the concentrations of greenhouse gases in different layers of the atmosphere, at different altitudes, using an expensive drone," he said.
Dusan Kopecky, Associate Professor at the University of Chemistry and Technology in Prague, emphasized that, as part of the research being conducted at YSU, he is also working with Professor Aleksanyan's scientific group to build a system that will test the flexibility of the sensor.
"This means that we will know how the sensor behaves after multiple bends," he said.
Kopecky's research group in Prague develops sensors based on organic materials, as well as on combinations of inorganic and organic systems, particularly for pressure and strain testing.
"This is important, for example, in the medical field. We develop special sensors that can be embedded in smart mattresses. This will make it possible to monitor bedridden people and see how the mattress presses against their bodies in order to prevent a problem caused by lying in bed for a long time: pressure ulcers," he said.
Associate Professor Kopecky will conduct research at YSU for about one month. Earlier, in autumn 2025, Mikayel Aleksanyan visited the University of Chemistry and Technology in Prague for 15 days to conduct joint studies and exchange experience.