3. ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտը՝ առաջատար գիտահետազոտական կենտրոն
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտն աշխարհի առաջատար հետազոտական ինստիտուտների հետ ունի շարունակական համագործակցություն արդի ուղղություններով, այդ թվում՝ հակաբիոտիկակայունության մեխանիզմների և ազդեցության ուսումնասիրություն, բուսական հումքից կենսաբանական ակտիվ նյութերի անջատում և հատկությունների վերլուծություն, դեղերի կառուցվածքային հետազոտում և որակի գնահատում:
Ինստիտուտի «Ֆարմացիա» բակալավրի և մագիստրոսական կրթական ծրագրերը հավատարմագրվել են գերմանական «ASIN» միջազգային գործակալության կողմից:
Ինստիտուտը հագեցած է նոր սերնդի սարքավորումներով, իսկ ուսանողների համար նախատեսված են պրակտիկաներ ու գործնական աշխատանքներ՝ սկսած առաջին կուրսից:

The YSU Institute of Pharmacy collaborates with the world's leading research institutions in modern directions of the field, including the study of the mechanisms and effects of antibiotic resistance, the isolation and analysis of biologically active compounds from plant materials, as well as the structural investigation and quality assessment of drugs.
The "Pharmacy" bachelor's and master's educational programs are accredited by the German ASIIN International Agency.
The institute is equipped with state-of-the-art laboratory instruments, and students are provided with opportunities for practical training and laboratory work starting from their first year of study.