4. Դպրոցից դեպի բուհ, բուհից՝ գիտություն
ԵՊՀ ՍԹԵՄ ավագ դպրոցը 2023-2024 ուսումնական տարվանից ապահովում է կրթական անընդհատ շղթան՝ դպրոցից բուհ, ապա՝ գիտություն: Դպրոցի աշակերտները, ինչպես 11-րդ դասարանում սովորող Մարիամ Գալստյանը, արդեն հնարավորություն ունեն մասնակցելու լաբորատոր հետազոտություններին՝ ևս մեկ քայլով մոտենալով գիտությունը: Մարիամն այժմ ուսումնասիրում է «ցիրկադային ռիթմը»՝ օրգանիզմի քուն-արթնությունը կարգավորող բնական գործընթացը:
ՍԹԵՄ ավագ դպրոցում, որտեղ դասավանդում են ԵՊՀ գիտնականները, ընդունելությունը կատարվում է մրցութային կարգով՝ հասարակագիտական-հումանիտար և բնագիտամաթեմատիկական ուղղություններով:
Բացի պարտադիր առարկաներից՝ դպրոցի աշակերտները հնարավորություն ունեն նաև իրենց նախընտրությամբ ընտրելու առարկաներ՝ խորացնելով գիտելիքները իրենց հետաքրքրության ոլորտներում:

4. From school to university, and from university to science: The educational pathway at YSU STEM High School
From school to university, and from university to science: The educational pathway at YSU STEM High School
March 3, 2025
stem
Starting from the 2023-2024 academic year, YSU STEM High School ensures a continuous educational chain from school to university, and then to science. The school's students, such as 11th grader Mariam Galstyan, now have the opportunity to participate in laboratory research, bringing them one step closer to the world of science. Mariam is currently studying the circadian rhythm, a natural process that regulates the sleep-wake cycle of organisms.
At the STEM High School, where YSU scientists teach, admission is based on a competitive process. The school offers education in both social sciences and humanities, as well as in natural sciences and mathematics.
In addition to mandatory subjects, the school's students have the opportunity to choose elective courses, deepening their knowledge in areas they are interested in.