4. 4 բրոնզե մեդալ՝ կենսաբանության միջազգային բաց օլիմպիադայից
Ռուսաստանի Դաշնության «Սիրիուս» կրթական կենտրոնում առաջին անգամ անցկացվեց կենսաբանության միջազգային բաց օլիմպիադա, որին մասնակցեցին 15 պետությունների 75 աշակերտներ։
Մայիսի 10-17-ը տեղի ունեցած օլիմպիադային Հայաստանի թիմը ներկայացրել են 10-րդ դասարանի աշակերտ Սառա Հակոբյանը (ԵՊԲՀ «Հերացի» ավագ դպրոց), 11-րդ դասարանի աշակերտներ Լևոն Հայրապետյանը (ԵՊԲՀ «Հերացի» ավագ դպրոց), Անահիտ Հունոյանը ու Բաբիկ Սարգսյանը (ՀՀ ԿԳՄՍՆ «Ֆոտոն» վարժարան), Միլենա Հայրապետյանը (ԵՊՀ «ՍԹԵՄ» ավագ դպրոց) և Լիլիա Կարապետյանը (Երևանի թիվ 184 ավագ դպրոց)։ Հայաստանի Հանրապետության թիմը ղեկավարել է ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գիտաշխատող Ռուզաննա Ադամյանը։
Տեսական և գործնական (անհատական), ինչպես նաև նախագծային (թիմային) փուլերով անցկացված օլիմպիադայում բրոնզե մեդալների են արժանացել Սառա Հակոբյանը, Անահիտ Հունոյանը, Միլենա Հայրապետյանը և Լիլիա Կարապետյանը:
Կենսաբանության միջազգային օլիմպիադայի նպատակն էր ներգրավել դպրոցականներին արդիական կենսաբանական և կենսատեխնոլոգիական խնդիրների ուսումնասիրության և լուծման գործում, ինչպես նաև զարգացնել միջազգային համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը մասնակիցների միջև։

The first-ever Open International Biology Olympiad was held at Sirius Educational Center in the Russian Federation, with 75 students from 15 countries participating.
The Armenian team, which represented the country at the Olympiad from May 10-17, was composed of 10th-grade student Sara Hakobyan (YSMU Heratsi High School), 11th-grade students Levon Hayrapetyan (YSMU Heratsi High School), Anahit Hunoyan and Babik Sarkisyan (MoESCS Photon College), Milena Hayrapetyan (YSU STEM High School), and Lilia Karapetyan (Yerevan School No. 184). The team was led by Ruzanna Adamyan, a researcher at YSU Faculty of Biology.
The Olympiad consisted of theoretical and practical (individual), as well as project-based (team) phases. Bronze medals were awarded to Sara Hakobyan, Anahit Hunoyan, Milena Hayrapetyan, and Lilia Karapetyan.
The goal of the International Biology Olympiad was to engage school students in the study and solution of current biological and biotechnological issues, as well as to foster international collaboration and knowledge exchange among participants.
For more information, visit the official website of the International Open Biology Olympiad: https://oibo.siriusolymp.ru/ru.